Bize Ulaşın 0532 627 30 36
Hoşgeldiniz! Giriş Yapın / Üye Olun

Şeflerden Et Pişirme Sırları

Et Nasıl Yumuşak Pişirilir?

Lokum gibi yumuşacık et pişirmenin ilk şartı doğru eti seçmektir. Seçilen et sinirsiz olmalıdır. En az üç gün dinlendirilmelidir. Mümkünse genç bir hayvanın eti olmalıdır. Hayvanın güneş gören, sırt bölgesindeki etler daha yumuşak ve lezzetli olur. Yağı ne fazla ne de az, orta yağlı olmalıdır. İyi şekilde marine edilmeli ve mühürlenmelidir. Bunlar yapıldığı taktirde et yumuşacık olur, taze et nasıl pişirilir diye merak edenler belirtilen hususları uyguladıkları takdirde yumuşacık et yemenin keyfine varacaklar

 

Et Nasıl Pişirilir?

Marine edilen et oda sıcaklığına ulaşana kadar dışarıda bekletilir. Tava etleri cızırdatacak kadar ısıtılır. Daha sonra mühürleme işlemi yapılır. Ateş kısılarak, etin kısık ateşte kendi suyu ile pişmesi beklenir, kafanızda bütün et nasıl pişirilir sorusu varsa eti kısık ateşte pişirmek gerektiğini unutmayın. Eğer fırında pişirme yapılacaksa önceden bir süre tavada kızartılır. Eti yumuşatmak için üzerinde bir veya iki damla elma ya da üzüm sirkesi ya da limon suyu gezdirilir.

 

Haşlama Et Nasıl Pişirilir?

Tencerede etler suyunu çekene kadar kavrulur. İçine havuçlar ve soğanlar ilave edilir. Un ilave edilip kavrulur. Üzerine 2 litre sıcak su yavaş yavaş eklenir. Tuz ilave edilir. Etler yumuşayana kadar pişirilir. En son patatesler ilave edilir ve kısık ateşte pişirilmeye devam edilir. Patatesler yumuşayana kadar pişirilir. Üzerine limon sıkarak ve karabiber serperek bol sulu servis edilir, löp et nasıl pişirilir öğrenmek için haşlama yapmaya başlayabilirsiniz.

 

Kontrfile Et Nasıl Pişirilir?

Kontrfile et, sert bir et olduğu için bonfile ve antrikota göre daha ince bir şekilde dilimlenir. Kontrfileyi yumuşatmak için bir gün önceden yağ, süt ve yoğurttan oluşan karışımın içinde bekletmek gerekir. Bunun yanında etin sulu olması için kontrfile pişirmeden önce dövülür. Az yağlı ve sert bir et olduğu için salça ve yağ ile pişirilmesi daha iyi olur. İnce doğranmış ve az yağlı kontrfile ızgarada pişirilmek isteniyorsa yine kalın dilimlerde olduğu gibi sosun içinde bekletilmesi ve zeytinyağı ile tavada pişirilmesi gerekir.

Zeytinyağı, tam da sert et nasıl pişirilir öğrenmek isteyenlere göre, olmazsa olmaz bir kurtarıcı, bir anahtardır.

 

Bonfile Et Nasıl Pişirilir?

Dolaptan çıkarılan dana bonfile, yaklaşık 10 dakika oda sıcaklığında bekletilir. Etin gevşemesi sağlanır. Bekletilen etin üzerine zeytinyağı sürülür ve yedirilir. Ardından üzerine tuz dökülür ve mangalın üzerine bırakılır. İnce bir et olduğu için fazla bekletilmez. Dört kere çevrilir. İstenen kıvam sağlandıktan sonra mangalın üzerinden alınır.

Peki steak et nasıl pişirilir, bir an önce test etmek için pişirmeye bonfileden başlayabilirsiniz.

 

Pirzola Et Nasıl Pişirilir?

Tava iyice kızdırılır. Kızmış tavaya bir tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir ve pirzolalar dizilir. Her bir yüzü üç ya da dörder dakika harlı ateşte pişirilir. Tavadan almadan önce en son tuz ve baharat eklenir, pirzola gibi ince et nasıl pişirilir sorusu her zaman karşınıza çıkacaktır, bu tarifle ince ince mevzuya girdik biz de!

 

Antrikot Et Nasıl Pişirilir?

Bir saat kadar oda sıcaklığında dinlendirilir. Tuz, karabiber ve çok az zeytinyağı ile ve sütle önlü arkalı marine edilir. Isıtılan döküm ızgara ya da tavada etin önce ilk yüzü mühürlenir. Ardından iz vermek için et ızgaraya konulur ve bir dakika beklenir, bir dakika sonunda kırk derecelik bir açıyla yan çevrilir ve bir dakika daha beklenir. Ardından aynı işlem diğer yüze de uygulanır. Yedi dakika pişirilir.

Pişen et ahşap kesme tahtası üzerinde bir dakika dinlendirilmeden sütle marine edilmiş et nasıl pişirilir öğrenemezsiniz. Bu yüzden etinizi mutlaka dinlendirin.

 

Nuar Et Nasıl Pişirilir?

Bütün olarak alınan nuar yıkanıp süzülür. İki yemek kaşığı sıvı yağ ile her yeri kızartılır. Rengi değişmeye başlayınca defne yaprakları, tuzu ve altına su ilave edilip tencerenin kapağı kapatılır. Peki nuar gibi sulu et nasıl pişirilir? 45 dakika pişirmeye bırakılır. Patatesler, maydanozlar ve kırmızı biber eklendikten sonra dilimleyerek servis edilir.

 

Biftek Et Nasıl Pişirilir?

Bifteğimiz, yani fileto et nasıl pişirilir? Bifteğin yüzeyine zeytinyağı, tuz ve karabiber sürülür ve ovarak ete yedirilir. Sonra oda sıcaklığında on beş dakika bekletilir. Kızmış tavaya bırakılır. Bir dakika bir yüzü bir dakika diğer yüzü pişirilir. Ateş kısılır ve iki dakika daha pişirilir. Tavadan alındıktan sonra bir dakika bıçak dokundurmadan bekletilir.

 

Lokum Et Nasıl Pişirilir?

Et üç santim kalınlığında dilimlenir. Etler ay çiçek yağıyla yağlanıp üzeri tuzlanır. Yüksek ateşli tavada et üç dakika kadar pişirilir. Sonra ateş orta dereceye alınır ve etin içinin pişmesi sağlanır. Yeterince piştikten sonra iki dakika dinlendirilir.

 

Kaburga Et Nasıl Pişirilir?

İlk olarak yüksek ısıda başlatılan pişirme işlemi düşük ısıda ve uzun süreli olarak sürdürülür. Marinasyon karışımıyla harmanlanan kuzu kaburga, buzdolabında en az 1-2 saat dinlendirdikten sonra fırına verilir. Mühürlenen kuzu kaburgalar, 160 derece fırında kontrollü olarak yaklaşık 60 dakika pişirdikten sonra sıcak olarak servis edilir.

 

Fırında Et Nasıl Pişirilir?

Fırında et yapmak özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur, fırında kırmızı et nasıl pişirilir merak edenler işleme önce eti güzelce yıkayarak başlamalıdır. Ardından et büyük bir tencereye konur. İki su bardağı su ve yeterince tuz eklenir. Önce harlı ateşte, kaynamaya başladığında kısık ateşte pişirilir. Et yumuşadığında fırın tepsisine aktarılır. Üzerine yoğurt, yumuşak margarin ve salça karışımı sürülür. Orta ısılı fırında üzeri kızarana dek pişirilir ve servis yapılır.

 

Güveçte Et Nasıl Pişirilir?

Etler üzerini geçecek kadar su eklenerek düdüklü tencerede 10 dakika kadar haşlanır. Arpacık soğanlar ve biber bir tavada sıvı yağla kavrulur. Haşlanan etler de konulup kavurmaya devam edilir. Doğranan domatesle beraber salçayı ve baharatları da ilave edip kavurduktan sonra güvecin içine alınır. Haşlama suyundan dökerek iki yüz derecelik fırında on dakika kadar pişirilir.

 

Izgara Et Nasıl Pişirilir?

Öncelikle kasaba dövdürülen etimizin üzerine sarımsak, sirke ve zeytinyağı gezdirilir, barbeküde et nasıl pişirilir diye canınızı sıkmanıza gerek yok. Barbeküde, ızgarada et yapmak zahmetsizdir. Izgara yapılacak aparat güzelce yağlanır. Etleri dizilir. Önlü arkalı etler yumuşayıp kızarana kadar pişirilir. Yanında mevsim salatası ve közlenmiş biber, soğan ve sarımsak ile servis yapılır.

 

Marine Edilmiş Et Nasıl Pişirilir?

Marine edilmiş, diğer bir değişle terbiye edilmiş et nasıl pişirilir? Et en az beş saat bekletilir. İster şişe takıp ister teflon tavada çok az sıvı yağ döküp kızdırılır ve tavaya atılır. Çok cazırdama yaparsa orta ateşte pişirilir. Et pişerken ayrı bir tavaya üç yemek kaşığı sıvı yağ konur ve biberler ile domatesler de kızartılır.

 

Kemikli Et Nasıl Pişirilir?

Kemikli et tencereye sığacak şekilde parçalara bölündükten sonra geniş bir tencereye alınır. İlk önce kısık ocakta kemikli et bıraktığı suyu çekene kadar kavrulur. Kavrulan etin üzerine yedi su bardağı kaynar su eklenir. Kuru soğanın kabukları soyulur ve birkaç parçaya bölünür. Diğer sebzeler de aynı şekilde soyularak iri iri doğranıp tencereye eklenir. Karabiber, tuz ve kırmızı pul biber ilave edilerek tencerenin kapağı kapatılır. Normal tencerede bir saat, basınçlı tencerede ise yarım saat kadar pişirilir. Pişme süresi tamamlanınca etin pişip pişmediği kontrol edilir. Piştikten sonra içine limon suyu eklenir.

 

Donmuş Et Nasıl Pişirilir?

Donmuş etin, erken pişme veya geç pişme gibi bir durumu yoktur. Eti nasıl dondurduysanız, çözdürdükten sonra aynı durumunu korur. Yani, kaldığı yerden devam eder sertliği, yumuşaklığı ve rengi. Dondurulmuş et çeşitlerinin tümü, çözdürüldükten sonra aynen taze et gibi pişirilir.

Çözülmüş et bir daha kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır. Eti mikrodalga fırında ya da buzdolabı içerisinde çözdürürseniz daha sağlıklı olur.

 

Kuru Et Nasıl Pişirilir?

Kuru et, sade et nasıl pişirilir önemli bir konudur çünkü karşınıza çok çıkacaktır. Hadi hemen tarife başlayalım. İlk olarak yağı ve sinirleri ayrılmış olan et, sadece kırmızı kısmı kalacak şekilde hazırlanır. Eğer etiniz taze ise buzdolabında iki gün dinlenmelidir. Dinlenmiş et, düz bir tabana (kesme tahtası veya tepsi olabilir) konulduktan sonra üzeri tuzla kaplanır. Tuz tabakasının kalın olmasına dikkat edilmelidir.

Et, tuz içerisinde en az bir hafta süre ile bekletilerek etin içindeki suyun tamamen boşalması sağlanır. Et tamamen sudan arındıktan sonra tuz tabakası üzerinden alınır. Daha sonra ise çektiği tuzu salması için iki gün su içinde bekletilir. Eti içine koyduğunuz suyu sık sık değiştirirseniz, bu süre kısalabilir. Tuzdan arınmış et serin, kuru ve güneş ışığı almayan bir yerde iki gün boyunca bekletildikten sonra tüketilmeye hazırdır.

 

 

Bültenimize kaydolarak haberler ve promosyonlar ile güncel kalın