Bize Ulaşın 0532 627 30 36
Hoşgeldiniz! Giriş Yapın / Üye Olun

Cess Mutfaktan Tüyolar

2015 Yılında kurulan ve restaurant sektöründe hizmet veren işletmemiz lezzet ve kaliteyi bir araya getirmenin tek yolu olan kendi üretimini yapma ilkesiyle üretim sektörüne geçiş yapmıştır. Restaurant sektöründe ki tecrübemiz ve deneyimimizi sizlere bu sayfa altında paylaşmaktan mutluluk duyucaz. Her hafta mevsimine uygun ürünlerle bu sayfa altında Yemek tarifleri, Pişirme tüyoları ve lezzetli deneyimleri hep birlikte oluşturucaz :)

 

Bonfile Nasıl Yumuşak Pişirilir?

Bonfile esasında bir biftek çeşidi. Dananın arka sırt kısmında yer alan bölgeden çıkarılan bonfile, yağsız ve yumuşak bir et. Ama yanlış teknikler bonfilenin sertleşmesine neden olabilir. Birkaç basit noktaya dikkat ederek yumuşacık bonfilelerle misafirlerinin ağzında harika tatlar bırakabilirsin.

Yumuşak Bir Bonfile İçin Önce Marinasyon

Bonfilenin yumuşak olması için dövülmemesi gerekir. Eğer bonfileyi marine edeceksen dilim kalınlığı ne çok ince ne de çok kalın olmalı. Bir buçuk parmak kalınlığında bir bonfile ideal. Fazla kalın dilimlerde, bonfile terbiyesi etin tamamına işleyemez. Marinat sosuna koyduğun bonfileyi buzdolabında ağzını geçirgen bir film ile kapattığın bir kapta saklamalı, metal kap tercih etmemelisin.

Doğru Pişirme Tekniğiyle Leziz Bonfile

Soğukta depolanan bonfileyi doğrudan ateşle buluşturmaktansa pişirmeden önce oda sıcaklığında 15-20 dakika kadar beklet. Bonfile pişirme işlemine döküm tavayı iyice ısıtarak başla. Pişirme süresince ateşi kısmamaya dikkat et. Bonfile yağsız bir et olduğundan pişme esnasında fazla yağ salmaz ve yüzeye yapışabilir. Bu yüzden tavaya çok az zeytinyağı ekleyebilir ya da tavaya atmadan önce bonfilenin yüzeyini az miktarda zeytinyağı ile ovabilirsin. Pişirme sırasında tavanın kapağını kapatmamak da önemli bir detay. 

Bonfileyi ateşte mühürlemeden önce tuz, karabiber ve diğer baharatı tüm yüzeye serperek ekle. Böylece et pişerken suyunu salmaz ve yumuşaklığını korur. Mühürleme işleminden sonra bonfileyi ateşten hemen almadan istenen pişirme derecesine göre 5-12 dk kadar daha pişir. Pişirme esnasında sos kullanacaksan bunu mühürleme işleminden sonra yapmalısın. Tabaklara servis edilen bifteğin yerken suyunu salmaması için pişen bonfileyi 3-4 dakika kadar dinlendirmek lezzeti ve yumuşak bir bonfilenin son adımı. Kolay gelsin şefim!

 

Bültenimize kaydolarak haberler ve promosyonlar ile güncel kalın